studiomonumento@gmail.com +48 725 152 609 www.lustrapostarzane.info
LUSTRA POSTARZANE | ANTYCZNE


Dzieje lustra liczą tysiące lat, ale o tak doskonałym odbiciu rzeczywistości w zwierciadłach, z jakimi dziś mamy do czynienia, nasi starożytni przodkowie używający luster z polerowanego brązu, miedzi czy ze srebra niemogli nawet marzyć. Pierwsze szklane lustra wynaleziono w Fenicji 
pomiędzy X wiekiem p.n.e. a VII.

W czasach Cesarstwa Rzymskiego, metalowe lustra zaczęto zastępować lustrami ze szkła powleczonego z tyłu ołowiem, cyną lub srebrem.

W średniowieczu, mieszkańcy Lotaryngii udoskonalili technikę powlekania luster metalem.
 Od początków XVI wieku do połowy XVII wiekuprodukcję luster zdominowali Wenecjanie, dzięki umiejętności wytwarzania bardziej przezroczystego szkła. 
Ludwik XIV postanowił powstrzymać dominację Wenecji na tym polu i skupił wokół siebie najznamienitszych szklarzy. Lustra wkroczyły do wnętrz.

W XIX wieku produkcja luster weszła w fazę przemysłową, co pozwoliło na znaczne powiększenie rozmiarów luster. Jako przedmiot luksusowy, lustra zajmowały honorowe miejsce we wnętrzu, zdobiły sale balowe, galerie, halle, teatralne foyer.

 Kunszt wykonania podkreślała znakomita oprawa, zdobiona, często złocona rama lub nacięcia szlify i polerowania jak w misternych lustrach weneckich. Lustra stały się dekoracją w najlepszym stylu. 
Dodatkowo wprowadzały grę światła, powiększały wnętrze.


Wykonujemy lustra tradycyjną, XIX- wieczną metodą chemiczną.


Uzyskujemy efekt starego lustra, o różnym stopniu postarzenia,
a także w różnych wariantach kolorystycznych:
- chłodny- srebrny
- ciepły- złoty, miedziany, multikolor (np. zielono- czerwony)

Nie wykonujemy postarzeń na gotowych, kupnych lustrach tylko na włąsnoręcznych nalewach lustrzanych na szkle hartowanym opti white lub float.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami oraz kontaktu osobistego.W trosce o prywatność naszych klientów, nie udostępniamy naszych realizacji na stronie internetowej.